V dňoch 15. – 30. júna 2017 sa v Renesančnom kaštieli v Galante konala výstava pod názvom Čaro hliny, ktorá prezentovala ručne zhotovené diela na hrnčiarskom kruhu i rôzne ozdobné a úžitkové predmety z hliny.
Čaro hliny - výstava

Čaro hliny – výstava

 

Výstavu pod názvom Čaro hliny zrealizovalo Galantské osvetové stredisko v dňoch 15. – 30. júna 2017 v priestoroch Renesančného kaštieľa v Galante. Zámerom výstavy tradičnej ľudovej umeleckej tvorivosti bolo priblížiť širokej verejnosti čaro a krásu hlinených ručne zhotovených diel na hrnčiarskom kruhu i rôznych ozdobných a úžitkových predmetov z hliny. Práca s hlinou patrí medzi najstaršie remeslá na Slovensku, preto aj týmto spôsobom sme chceli prispieť k tomu, aby táto dlhoročná tradícia v našom regióne nezanikla. Oživovať zvyky a zachovávať tradície prostredníctvom tvorivej práce s hlinou je zároveň ušľachtilým trávením voľného času. V súčasnosti sa práca s hlinou veľmi často využíva aj ako art-terapeutická forma práce. Výstava Čaro hliny prezentovala nápaditosť, šikovnosť, trpezlivosti a nevšednú zručnosť hrnčiarov, podporuje idey rozvíjania a uchovávania hrnčiarstva a prácu s hlinou ako súčasť nášho kultúrneho dedičstva. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fondu na podporu umenia 2017, ktorý bol aj hlavným partnerom podujatia.

 

 

 

Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.