V priestoroch Galantského osvetového strediska sa dňa 14. septembra 2021 uskutočnilo umelecké soaré, na ktorom sa prezentovali aktivity znevýhodnených skupín obyvateľstva z Galantského regiónu.
Kultúra bez bariér 2021

Kultúra bez bariér 2021

Prezentácia kultúrnych aktivít 

zdravotne postihnutých spoluobčanov

v Galantskom regióne

 

 

Po ročnej odmlke Galantské osvetové stredisko v spolupráci so Slovenským zväzom zdravotne postihnutých v Galante opäť pripravili kultúrno-spoločenské aktivity v rámci podujatia pod názvom Kultúra bez bariér 2021. V priestoroch Galantského osvetového strediska sa dňa 14. septembra 2021 uskutočnilo umelecké soaré, na ktorom sa prezentovali aktivity znevýhodnených skupín obyvateľstva z Galantského regiónu. Mnoho  ľudí so zdravotným postihnutím sa venuje umeleckým činnostiam. Využívanie  tvorivosti  zdravotne postihnutých osôb sa osvedčilo aj ako účinná  terapia. Aj touto formou sa organizátori dlhoročne snažia pomôcť hendikepovaným spoluobčanom začleniť sa do kultúrneho života nášho regiónu a zároveň tak prispievať k odbúravaniu bariér v dostupnosti kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva. Podujatie Kultúra bez bariér sa realizovalo s finančnou podporou Ministerstva  kultúry Slovenskej republiky.

Hudbou, spevom, tancom, recitáciou a rôznymi zaujímavými výtvarnými prácami sa predstavili zdravotne znevýhodnení z Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých v Šintave, Domova sociálnych služieb pre dospelých v Košútoch, seniorského centra Antonius v Sládkovičove a Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých v Galante. Umelecké soaré obohatili taktiež speváci Korčo-Piťo z Galanty, Marek Plavuch z Dunajskej Stredy a Erika Slezáková z Veľkých Úľan a súčasťou výstavnej prezentácie boli aj diela Evy Králikovej – Tóthovej a Pavla Kohúta z Galanty.

Na našom podujatí sme privítali aj vzácneho hosťa, výnimočnú slovenskú parašportovkyňu, striebornú medailistku z paralympiády v Tokiu, pani Alenku Kánovú. Bolo nám obrovskou cťou, že prijala naše pozvanie a podelila sa s návštevníkmi o svoje úžasné športové zážitky.

Alenka Kánová, rodená Liptáčka, v súčasnosti obyvateľka nášho mesta Galanta, sa dlhoročne venuje športovej disciplíne - parastolný tenis, v ktorej dosiahla famózne výsledky. Alenka Kánová je účastníčkou siedmych paralympiád, je viacnásobná majsterka Európy a majsterka sveta.

 

 

Na svojej siedmej paralympiáde, ktorá sa nedávno uskutočnila v ďalekom Tokiu, získala už svoju piatu cennú medailu. V zbierke má zlatú medailu zo Sydney v roku 2000, striebro z Pekingu 2008 a dva bronzy z Atén 2004 a Londýna 2012. Okrem letných hier sa zúčastnila aj na zimných, v Soči v roku 2014 reprezentovala Slovensko v curlingu. Pani Alenke Kánovej veľmi pekne ďakujeme a aj touto cestou jej srdečne blahoželáme!

Výstava tvorivých prác a výtvarných diel v Galantskom osvetovom stredisku bude pre verejnosť sprístupnená do 30. septembra. Realizáciou podujatia Kultúra bez bariér sa významne napomáha pri kultúrnej prezentácii a spoločenskej integrácii spoluobčanov sa zdravotným postihnutím v Galantskom regióne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nežná revolúcia

Galéria umenia