V parku pri neogotickom kaštieli v Galante sa dňa 24. septembra 2021 uskutočnilo kultúrno-spoločenské podujatie v rámci Týždňa židovskej kultúry, ktorého organizátorom bolo Galantské osvetové stredisko.
Týždeň židovskej kultúry v Galante

Týždeň židovskej kultúry v Galante

 

Kultúrno-spoločenské podujatia v rámci Týždňa židovskej kultúry sa organizujú v Galante a okolí už vyše 10 rokov. Ich hlavným organizátorom je Galantské osvetové stredisko, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja. Realizáciou podujatí Týždňa židovskej kultúry chceme podporiť rozvoj židovskej kultúry, pretože židovské obyvateľstvo má v našom regióne hlboké tradície.

V parku pri neogotickom kaštieli v Galante sa dňa 24. septembra 2021 uskutočnil v rámci Týždňa židovskej kultúry výborný hudobný program doplnený o komentovanú výstavu fotografií pod názvom Židia v Galante. Podujatie v rámci Týždňa židovskej kultúry sa realizovalo za finančnej podpory Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

V európskych krajinách sa v mesiaci september konajú tradičné spomienkové podujatia zamerané na prezentáciu židovského kultúrneho dedičstva. Každoročne sa k týmto aktivitám pripájame aj my, v Galantskom regióne, v snahe predstaviť naším obyvateľom bohatú židovskú kultúru, jej umeleckú jedinečnosť, výnimočné umelecké atribúty, ale taktiež poukázať na dejinné udalosti súvisiace so židovským obyvateľstvom.

Úvod podujatia patril komentovanej výstave fotografií pod názvom Židia v Galante, ktorú obohatila sprievodným slovom Mgr. Hildegarda Pokreis. Ako odborný radca pracovala v Archíve v Šali, ktorý je pracoviskom Štátneho archívu v Nitre. V súčasnosti je odbornou pracovníčkou Galantského osvetového strediska. Dlhoročne sa zaoberá obdobím holokaustu. Taktiež sa venuje štúdiu a výskumu židovskej histórie a jej sprístupneniu prostredníctvom vzdelávacích a odborných podujatí. Tí, ktorí si výstavu nestihli pozrieť v parku počas podujatia, mali možnosť tak urobiť do 15. októbra 2021 v priestoroch Renesančného kaštieľa v Galante.

V hudobnom programe sa verejnosti v Galante predstavilo zoskupenie pod názvom Farkaš duo, ktoré tvoria talentovaní muzikanti, huslista Imrich Farkaš a klavirista Štefan Ternóczky. V premiére predviedli najznámejšie melódie a skladby z bohatej klenotnice židovskej hudby. Návštevníci mnohých kultúrnych podujatí u nás na Slovensku i v zahraničí mali možnosť obdivovať virtuóznu husľovú hru Imricha Farkaša. Precízna technika a interpretačný fíling robia z Imricha Farkaša žiadaného koncertného umelca. Klavirista Štefan Ternóczky pracuje ako pedagóg v Základnej umeleckej škole Josepha Haydna v Galante. V našom meste je známy aj ako výborný znalec organovej hry pôsobiaci v kostole svätého Štefana Kráľa.

Cimbalová muzika pod vedením Dezidera Axmanna v druhom hudobnom vstupe ponúkla návštevníkom výnimočné hudobné predstavenie. Cimbalista a hudobný pedagóg Dezider Axmann pochádza z Lučenca z muzikantskej rodiny. Cimbalistami boli už jeho prastarý otec, starý otec, aj otec. Hru na cimbal študoval na Konzervatóriu v Košiciach a v štúdiu pokračoval aj na Akadémii umení v Banskej  Bystrici. V roku 2000 založil hudobnú formáciu, s ktorou absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí. V zaujímavých aranžmánoch odzneli v ich podaní krásne židovské melódie.

Aktivity Týždňa židovskej kultúry, ktoré prezentujú umelecké hodnoty, tradíciu a históriu židovského kultúrneho dedičstva, sa dlhoročne zaraďujú k významným kultúrno-spoločenským podujatiam v rámci celého Trnavského kraja.

 

 

 

 

 


Realizované s finančnou podporou

Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Nežná revolúcia

Galéria umenia